“Gürcü arzusu” narkotiklərlə bağlı hərəkətlərə görə məsuliyyəti sərtləşdirməyi planlaşdırır
“Gürcü arzusu” narkotiklərlə, o cümlədən marixuana ilə bağlı hərəkətlərə görə məsuliyyəti sərtləşdirməyi planlaşdırır.
Bununla bağlı parlament səkkiz müxtəlif qanuna – Cinayət Məcəlləsinə, İnzibati Xətalar Məcəlləsinə, Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə və Reketçilik haqqında qanunlara əlavələr daxil edilib.
Aşağıdakı əməllərə görə cinayət məsuliyyəti müəyyən edən normalar əlavə edilir: – narkotik vasitələrini, onun analoqunu, prekursorunu və ya yeni psixotrop maddəni qanunsuz olaraq hazırlama, istehsal etmə, daşıma və ya başqasına vermək və satmaq.
Az miqdarda narkotik vasitənin, onun analoqunun və ya prekursorunun həkim resepti olmadan qanunsuz hazırlanmasına, əldə edilməsinə, saxlanmasına, daşınmasına, ötürülməsinə və ya istifadəsinə görə inzibati məsuliyyət də sərtləşdirilir.
Narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi və narkotik ticarəti anlayışları müəyyən edilmişdir. Onun vasitəsilə narkotik alverçisinin ailə üzvü, yaxın qohumu və əlaqəli şəxsin kim ola biləcəyini müəyyənləşdirir. Nəyin narkotik alverçisinin mülkiyyəti sayılacağı da müəyyənləşdirilir.
Həmin layihəyə əsasən, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin xüsusi maddələrində nəzərdə tutulmuş hallarda şəxsin nəqliyyat vasitəsini idarə etmə, ictimai xidmətlə məşğul olma, silah hazırlama, alma, saxlama və gəzdirməsi 5 ilədək müddətə məhdudlaşdırılacaq.